در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز تفال
خرید توتون توتون
تشک طبی
iran-foodex
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :iran-foodex
تاريخ: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت: ۰۱:۲۷:۱۳

معمولا نشاء در سيني هاي مخصوصي كه حاوي تعداد زيادي حفره ميباشد و اين حفره ها به مرور و در قسمتهاي پاييني باريك تر ميشود و شكلي هرم گونه دارن، پرورش مي يابد و بعد از مرحله چهار برگي شدن به زمين اصلي انتقال مي يابد .

سيني نشاء معمولا از جنس پلاستيك ميباشد و با توجه به اين موضوع ، مي توان بارها و بارها براي پرورش انواع نشاء از آنها استفاده نمود اما نكته قابل توجه دز اين موضوع ، شستشوي دقيق سيني نشاء پس از انتقال آنها ميباشد ، چرا كه سيني آلوده به بيماري و آفت ، ميتواند سبب انتقال اين امراض به نشاء هاي دوره بعدي باشد .

بعد از اين مرحله ، بهتر است سيني كشت نشاء بخاردهي شود و سپس ضد عفوني گردد ، اين موضوع سبب اطمينان از عدم انتقال هر گونه آلودگي به  نشاء هاي بعدي خواهد شد . پس از بخاردهي و ضدعفوني ؛ بهتر است كه سيني نشاء در فضاي باز و در آفتاب قرار گيرد . تا به خوبي خشك گردد . در اين صورت شما اطمينان خواهيد يافت كه هيچ گونه آلودگي و بيماري ، گياه بعدي را تهديد نخواهد كرد .

خاك كشت نشاء نيز ، خاكي مغذي حاوي همه املاح و عناصر مورد نياز گياه مي باشد .

در توليد خاك نشاء از پيت ماس ، پرليت و يا كوكوپيت استفاده مي شود . تركيبي از اين مواد ميتواند به عنوان بستر كشت مناسبي براي نشاء استفاده گردد.

كشت گياه به صورت نشاء كاري اين برتري را دارد كه علاوه بر كوتاه شدن دوره رشد گياه ، سيستم ريشه گياه در اثر اين نوع كشت مقاوم تر مي گردد . همچنين محصول زودتر رسيده كه اين خود به عنوان يك برتري تلق مي گردد .

در دوره رشد و تا مرحله چهار برگي شدن ، نشاء ها به مراتب به آبياري كمتري نسبت به بذر ها نياز دارند اما نياز نوري نشاء ها در اين مرحله خيلي بيشتر از بذر مي باشد .

 روشهاي مختلف كشت نشاء

در يك توضيح اجمالي ميتوان روشهاي كشت نشاء را به كشت گلخانه اي و زميني خلاصه كرد .

يكي از امتداولترين روشهاي كشت نشاء ، روش گلخانه اي مي باشد كه در اين روش ، نشاء ها در ريل هاي الومينيومي كه به شكل تي مي باشد قرار مي گيرند.

در كشت نشاء به صورت زميني هم نشاء به صورت دستي در بسترهاي زميني كشت شده و از پوشش هاي پلاستيكي براي محافظت از نشاء ها در طول دوره رشد محافظت مي شود .

 

 

 

[ ۱ ]